10 билки кои го намалуваат апетитот и помагаат за ефикасно слабеење

Билĸи, ĸoитo нaмaлявaт aпeтитa – тoп 10 Cpeд xopaтa, ĸoитo тъpcят билĸи, ĸoитo нaмaлявaт aпeтитa, имa ĸaĸтo xopa c нaднopмeнo тeглo, тaĸa и xopa, ĸoитo ca дocтa cлaби пo тeлocлoжeниe, нo имaт нeoбyздaнo жeлaниe дa ядaт, пpи тoвa в гoлeми ĸoличecтвa. И во двата случаи го гледаме проблемот и желбата да се реши.

Baжнo e дa ce paзбepe, чe xpoничнoтo пpeяждaнe и нeздpaвocлoвнoтo xpaнeнe нaиcтинa вoди дo зaтлъcтявaнe и ĸoгaтo изпoлзвaтe билĸи, ĸoитo нaмaлявaт aпeтитa в ĸoмбинaция c пpexoдa ĸъм пpaвилнo xpaнeнe, мoжeтe дa пocтигнeтe жeлaнитe peзyлтaти пo ecтecтвeн нaчин, ĸaтo cъщeвpeмeннo peшaвaтe peдицa здpaвocлoвни пpoблeми и в дoпълнeниe Од друга страна, има значително зголемување на енергијата и виталноста. Овој тип на ксопа, поради големиот број на истовремени случаи и немањето непотребни циклуси, често има здрав проблем, предизвикан од претходниот. Во овој случај, вистинскиот пристап за справување со проблемот ќе биде да се идентификува основната причина за отфрлањето и, врз основа на тоа, да се избегне. Овие билки, кои го намалуваат апетитот, нема да можат да ја ублажат болеста. ТОП 10 билки кои го намалуваат апетитот, уживајте во читањето и навистина се надеваме дека ќе ви помогнат да се изборите со прекумерната тежина на Мате (Паве). Мате поттикнува побрзо намалување на вишокот килограми со зголемување на метаболизмот и „согорување“ на дополнителни калории. Maтe (иcпaнcĸo пpoизнoшeниe: [ˈmаtе]), или шимapao (Πopтyгaлcĸи: [ʃіmаˈhɐ̃w̃]) e тpaдициoннa южнoaмepиĸaнcĸa тoнизиpaщa нaпитĸa, c виcoĸo cъдъpжaниe нa ĸoфeин, шиpoĸo paзпpocтpaнeнa в Уpyгвaй, Apжeнтинa, Πapaгвaй, южнитe щaти нa Бpaзилия, Чили и Бoливия (oблacттa г-дин Чако). Се подготвува со украсување на исушените и исушените лисја на дрвото Yerba Mate (Yerba Mate) во топла вода. Поради големата количина на кофеин, овој пијалок е совршено тоник, бидејќи се повеќе се менува. Магданоз. За да го намалите апетитот, по правило, користете пилула магдонос, кој исто така многу добро влијае на намалување на телесната тежина. Чорбата се подготвува на следниот начин: во 200 мл вода се става 1 лажица масло. лажица сечкан магдонос и се остава да стаса четвртина час. Таков раствор од 50 ml се зема 20 минути пред употреба. Луцерн. Едно од најважните средства, а тоа е да се намали апетитот, е да се намали апетитот. Секојдневното консумирање билен чај со активна состојка на луцерка го намалува нивото на холестерол и равнец. Жолта кантина. B мaлĸи ĸoличecтвa тинĸтypaтa oт жълт ĸaнтapиoн cтимyлиpa aпeтитa, ĸoeтo в нaшия cлyчaй e нeжeлaн eфeĸт, нo ĸaтo лeĸo yвeличим дoзaтa, мoжeм дa пocтигнeм тoчнo oбpaтния eфeĸт – знaчитeлнo нaмaлявaнe нa aпeтитa. Копива. Младите ластари се способни да ги подобрат метаболичките процеси во телото и да го намалат апетитот, што правилно ќе влијае на телото. Како по правило, се користи во форма на лушпи или тинктури. Гликсапче. Оваа нам добро позната корисна билка, доколку се користи правилно, може да го зголеми метаболизмот и да го намали апетитот. Вообичаено за таа цел се користи како лушпа од глифосат од кој се подготвува лушпа или листови кои се додаваат во салатата. Гпадинcĸa четĸa. Употребата на пелин за намалување на апетитот и губење на тежината ги дава своите резултати при долготрајна употреба. Првата недела, па и малку повеќе, има зголемување на апетитот, што не треба да ве плаши. Треба да бидете трпеливи и да разберете. По период на зголемен апетит (до 2 недели) има благ пад. Во овој период телото се полни со значително помалку од порано. Црвот се зема во многу богата форма, се мие со вода и го задржува режимот на пиење, а има и други рецепти за подготовка на пелин, меѓу кои и некои. Цминдикс. Оваа диета има одлични диететски својства. Πpиeмaнeтo нa cминдyx 15 – 20 минyти пpeди ядeнe, aпeтитът нaмaлявa зaбeлeжимo и cлeд xpaнeнe yceщaнeтo зa cитocт пpoдължaвa дългo вpeмe, ĸoeтo дaвa възмoжнocт нe caмo дa ce ĸoнтpoлиpa ĸoличecтвoтo изядeни ĸaлopии, нo и дa ce пoлyчaт мнoгo пo-мaлĸo, диeтaтa гo изиcĸвa. Kypĸyмa. Овој патент, кога се зема, може да го намали апетитот, притоа да привлече месо и мрсна храна и разни слатки. Kypĸymаtа ce се користи, по правило, при подготовка на разни пијалоци со него. Пепеј. Оваа проодност им е позната на децата. Многумина дури и не сфаќаат дека може да се користи за медицински цели. Во врска со фактот дека имаме супресивно дејство на апетитот, не можеме да го промениме, бидејќи навистина е во состојба на работите. По правило, во напредната медицина за оваа намена се користат шаперони од пепеј, од кои се прават запапи и отпапи.

Согорување на маснотии – како да се ослободите од маснотиите?

Активирањето на процесите на согорување на маснотии бара не само ниски нивоа на инсулин, туку и низок лептин, според студијата објавена во 2018 година. Всушност, ова ја потврди идејата дека согорувањето на мастите започнува откако нема да јадете најмалку 6-8 часа.

Во исто време, физичкиот тренинг, со зголемување на искористеноста на гликозата, го намалува овој интервал. Покрај тоа, тие го зголемуваат отчукувањата на срцето (принудувајќи го телото да троши повеќе кислород) – и доведуваат до производство на адреналин, исто така поврзан со активирање на процесите на согорување на маснотии.

Што да се прави?
Механизмот на согорување на мастите е прилично едноставен – масното ткиво добива сигнал од телото, предизвикувајќи ослободување на слободни масни киселини во крвотокот, каде што се користат како извор на енергија за поддршка на метаболичките функции и потребите на одредени органи.

Меѓутоа, присуството на гликоза во крвта (а со тоа и производството на инсулин) го ограничува ослободувањето на слободните масни киселини од клетките. Едноставно, ако има храна во стомакот, телото ќе добие енергија од таа храна – и воопшто нема да ги согорува постоечките масти.

Авторите на горенаведената студија сугерираат дека за да се активираат процесите на согорување маснотии, телото мора да се префрли од метаболизам на гликоза на метаболизам на масти – наведувајќи ги ниските нивоа на лептин и инсулин во плазмата како клучни карактеристики на оваа состојба.

Дали инсулинот го блокира согорувањето на мастите?
Инсулинот е хормон произведен од телото за да користи јаглехидрати (гликоза или „шеќер“ во крвта). Обично се зголемува по јадење храна со јаглени хидрати, принудувајќи го телото или да користи калории за метаболички цели или да ги складира во масти.

Должина на прозорецот за јадење
Современата литература сè повеќе го користи терминот „прозорец за јадење“ – што значи вкупна должина на периодот во кој се консумира храна. Статистиката 4 сугерира дека овој параметар за повеќето луѓе е 15 часа – а во 50% од случаите дури и го надминува.

Со оглед на времето што му е потребно на телото да ја вари храната (до 3-5 часа во некои случаи), многу луѓе постојано се на режим на варење – и ретко доживуваат состојба во која нивото на лептин е минимално.

Што треба да се направи за согорување на мастите?
Редовниот физички тренинг е еден од најефикасните методи за започнување на процесите на согорување на маснотиите. Бидејќи оксидацијата на слободните масни киселини бара многу кислород, кардиото буквално му помага на телото да согорува масти.

Метаболичките податоци покажуваат дека се потребни 2,9 литри вдишан кислород за целосна оксидација на 1 кг маснотии за да се формираат 2,8 литри јаглерод диоксид и 1,1 литри вода.

Важноста на исхраната
И покрај придонесот на обуката за зголемување на потрошувачката на енергија, од каде доаѓа оваа енергија исто така игра улога. Ако јадете храна непосредно пред спортување, веројатно ќе ги согорите калориите од оваа храна, а не резервите на маснотии.

Теоријата на прозорецот за хранење и нејзиниот ефект врз метаболизмот ја поставува 5-тата хипотеза дека правилното функционирање на метаболизмот вклучува контролирање на периодите на јадење – и периодична апстиненција од него.

Ако некое лице јаде храна речиси деноноќно, тогаш неговото тело е исклучително ретко во природен режим на согорување калории – работи само за зголемување на резервите.


Процесот на префрлување од метаболизмот на јаглени хидрати на масти вклучува ниски нивоа на инсулин – како и ниски нивоа на лептин. Постигнувањето на оваа состојба бара и контрола на периодите на јадење и физички тренинг.

Консултирајте се со специјалист за да ги разјасните контраиндикациите.

Лептинот го посредува циклусот гликоза-масна киселина за да ја одржи хомеостазата на гликозата за време на гладување, извор
Физиолошки процес на губење маснотии, извор
Опасност од висок лептин и фактори кои ги намалуваат нивоата, извор
Кога да се јаде: Науката зад периодичното гладување, извор
Временски ограничена исхрана за превенција и третман на хронични метаболички болести, извор
Извор: https://zasporta.com/protsesut-na-izgaryane-na-maznini-kak-raboti-kakvo-tryabva-da-se-napravi-za-da-se-oturvete-ot-mazninite/

Урбаниот туризам – како да ослабете?

За да бидете во добра форма, не е доволно да одите во теретана. Важно е да останете активни во текот на денот. Запомнете ги часовите по физика – телото што е во движење има тенденција да остане во движење. Но, овој закон функционира обратно – колку помалку се движите, толку повеќе не сакате да правите ништо. Најлесен начин да го избегнете ова е да го сакате планинарењето. Научивме колку калории согоруваме со пешачење и како да го направиме патувањето до градот поефикасно.

Како да се направи одењето ефективно?
Со помош на 10.000 чекори дневно можете да ја одржите физичката форма и нормалната тежина – во просек согорува 300-400 калории. Ако го зголемите бројот на чекори и оптоварувањето, ефектот ќе биде уште поголем. Ова е добра причина да се принудите да излегувате почесто и да истражувате нови места. Само однапред размислете за рутата каде што можете безбедно да се движите без превоз. Каде да се започне?

Започнете со тивка прошетка, активно работејќи со рацете. Тука мускулите на грбот и рамениот појас се вклучени во работата. Покрај тоа, при одење, целото тело работи. Мускулите на нозете преземаат тежок товар, како што се задниот и предниот дел на бутот, глутеалните, мускулите на телето.Со такво одење можете да консумирате приближно 150-200 kcal/h.

Потоа постепено зголемувајте го темпото на одење, но не преминувајте на трчање. Овде потрошувачката на енергија се зголемува на околу 300 kcal / h. Срцевиот ритам не треба да се зголемува многу. Вашиот стандард е способноста да зборувате без здив, мирно, без задржување на здивот. Со средно темпо, опсегот на движења се зголемува. Поради ова, оптоварувањето на мускулите исто така се зголемува, срцето активно пумпа крв, што значи дека повеќе кислород влегува во телото. По неколку километри, забавете додека дишењето не ви биде целосно обновено и физичката активност не се чувствува добро.

За повеќе оптоварување на мускулите на нозете, зајакнување на зглобовите на колената, затегнување на глутеалните мускули, тренирање на мускулите на потколеницата, а исто така и зајакнување на стапалото, најдете скала или лизгање. По неколку искачувања ќе ги почувствувате нозете тешки од напливот на крв. Кога кревате, не заборавајте да работите активно со рацете – свиткајте го лактот како кога трчате и навалете го телото малку напред. Ова е неопходно за да се избегне истегнување на мускулите на грбот. Со помош на такви лифтови можете да согорите околу 500-600 kcal / h. Ако ја пресметате вкупната количина на потрошени калории за ваква прошетка, ќе чини околу 1000.

Што друго да направите во градот за да изгубите тежина?
Одете на слајдот
Ова не само што е интересно, туку и ефикасно во однос на слабеењето. Ќе можете да согорите приближно 200-280 kcal/h. Овде има оптоварување не само на мускулите на нозете, туку и на печатот, грбот и рамениот појас. Исто така, за време на зимската забава, вестибуларниот апарат и стабилизирачките мускули функционираат совршено.

Одете на лизгалиштето секој викенд и тренирајте барем еден час, можеби дури и два. Одбијте да изнајмите лизгалки и тогаш вашата сопствена опрема ќе стане дополнителен товар. Колку можете да изгубите ќе зависи од телесната тежина – лице со просечна тежина ќе троши околу 300-500 калории по тренинг на лизгачот.

Играјте снежни топки
Ефективен и забавен тренинг – битка со снежни топки – тука треба да трчате, избегнувате и се наведнувате. Добивате цел сет на вежби и целосно полнење. За половина час зимска забава можете да потрошите околу 150 калории и да добиете набој за позитивни емоции.

Ајде да направиме снешко
Друг начин активно да се троши време е да се прават големи снешко, да се направат снежни тврдини. Снешкото мора да биде голем – најмалку еден метар во дијаметар. Во овој случај ќе ги користиме и рацете и нозете. Колку е поголема топката, толку повеќе напор ќе биде потребен за да се турка напред. Рамениот појас, мускулите на јадрото, квадрицепсите и мускулите на потколеницата ќе бидат поврзани. Покрај тоа, за половина час ќе согорите околу 150 калории.

Благоевградци спортуваат на нов уличен фитнес полигон

Благоевградци спортуваат на нов уличен фитнес полигон

Нов спортски терен ги воодушевува жителите на областа Орбита, станбениот кварт Грамада. Се наоѓа под железницата. линија и е во непосредна близина на игралиште. Теренот е со димензии 9,6 m на 9,1 m и е покриен со заштитен под што апсорбира удари. Веб-страницата комбинира широк спектар на фитнес опрема, вклучувајќи ги и оние за лицата со посебни потреби.
Тој е на отворено и е отворен за секој кој сака да спортува за здравје, професионално или за одржување на добра физичка форма.

Општина Благоевград апелира до жителите на одговорен однос кон заштитата на спортските објекти!

Како да направите домашна теретана

Како да направите домашна теретана – инвентар и опрема за обука во стан или куќа
Одлучете за целта на часовите
Ако сакате да ослабете и да ја подобрите издржливоста, тогаш директниот пат до кардио е неблагодарна работа, стационарен велосипед, платформа за чекор, елипса.Ако треба да ги пумпате мускулите, тогаш земете тегови, тегови, хоризонтална лента, фитнес ленти и други слични опрема.Целта е – флексибилност и истегнување, доволно е да купите мат, фитбол (голема еластична топка) и на пример специјални ремени за истегнување.

Најдете ја вистинската соба
Целта е јасна, сега треба да откриете во која просторија и во која област сакате да ја поставите вашата спортска опрема. Важно е просторот да е безбеден: во близина не треба да има кревки предмети, опремата за вежбање не треба да ги блокира премините и излезите, а исто така да се меша со членовите на домаќинството.

Ако е можно да се избере посебен агол каде што ќе се постави шведскиот ѕид и ќе лежи опремата, тоа е одлично. Ако не постои таква опција, тогаш размислете за мобилните степери или ленти за трчање кои лесно може да се отстранат под креветот после тренинг. За спортување дома, не треба да креирате аналог на салата со кросовер и машина Смит – онаа каде што секој сака да клеча со мрена.

Изберете симулатори
Во моментов на пазарот има изобилство домашна фитнес опрема, па ако сте почетник, ризикувате да купите нешто погрешно. Во овој случај, можете лесно да го решите проблемот: не купувајте ништо, туку изнајмувајте или позајмувајте од пријател, бодибилдер. Така, во пракса можете да проверите дали овој симулатор е вистинскиот за вас, дали ви се допаѓа и што е најважно дали имате доволно мотивација за домашни спортови.

Само почнете
Понекогаш тегови и постелнина се доволни за да започнете. Но, дури и кон изборот на тегови мора да се пристапи одговорно. Премногу светлина нема да го даде посакуваниот ефект и ќе биде губење пари. Спротивно на тоа, тешките може да доведат до исчашувања и истегнувања. За да ја пронајдете вистинската тежина, експертите препорачуваат да направите околу 20 повторувања на една вежба и да дознаете која тежина е поудобна за вас: кога има напнатост, но нема напнатост. И постепено во процесот на тренирање ја зголемувајте оваа тежина за 5-10%.

Истото е и со изборот на фитнес подлога која дефинитивно ќе ви биде корисна. Тој не само што обезбедува удобност при вежбање, туку е одговорен и за безбедноста: дава стабилност и спречува лизгање. Најдобро е да изберете душек врз основа на вашата активност. На пример, за активности на отворено вреди да се земе тепих со подебел капак, за куќа е погодна дебелина од 4 мм. Изборот на мат материјал е поиндивидуална работа. Дури и наједноставната изолациона (полиетиленска пена) подлога ќе биде погодна за повеќето спортски активности. Но, ако сакате да добиете максимална удобност, тогаш треба да обрнете внимание на гумата: таа е попријатна на допир и воопшто не се лизга.

Извор: https://zasporta.com/kak-da-si-napravim-domashen-fitnes-inventar-i-oborudvane-za-trenirovki-v-apartament-ili-kushcha/

Фитнес облека на отворено

Неодамна, не само во големите градови, туку и во малите населени места се забележани капацитети за обука на отворено. Ова е прекрасно, мора да се согласите со нас.

Уличниот фитнес е од голем интерес и сигурни сме дека наскоро ќе започнете со тренинзи.

Уличниот фитнес може да се користи во секоја сезона, се додека сте мотивирани.

Тренингот во секое време од годината е одлична иницијатива и за кондицијата и за здравјето. За жал, часовите може да бидат придружени со непријатност, па дури и да му наштетат на вашето здравје. Ви кажуваме како правилно да се подготвите за теретана или трчање, така што товарот е ефикасен и не предизвикува штета.

Облека за фитнес на улица
Облеката треба да биде специјализирана, така што секогаш треба однапред да дознаете во каква форма е најдобро да се справите со избраниот тип на товар. Оптимално е обликот да не е премногу тесен, но не премногу лабав – аспираторите само ќе се мешаат за време на процесот на обука. Покрај тоа, не треба да купувате работи со декор, како што се патентите и прицврстувачите, кои може случајно да се закачат на симулаторот и да предизвикаат повреда.

Избор на квалитетна облека за уличен фитнес има во списанието Point1. Иако сите купувачи не реагираат позитивно на наметливите продавачи (и ние добро ги разбираме), во спортска продавница со искусни професионалци кои го познаваат опсегот, ќе ви биде многу полесно да го направите вистинскиот избор. Покрај тоа, во повеќето случаи тие се подобро разбрани и точно знаат што може да биде корисно во вашиот тренинг.

Спортски чевли – патики
Се чини дека нема ништо тешко во купувањето патики, но не секој ја разбира вистинската закана по здравјето при изборот на погрешни чевли. Особено ако одлучите да трчате на лента за трчање. И колку и да изгледаат „спортски“ патики, тие навистина можат да го зголемат ризикот од повреда. Да ги оставиме за секојдневни визии и да ги избереме вистинските работи кои правилно го распределуваат товарот на нозете. Изборот ќе зависи и од природата на товарот: дали одите во теретана, џогирање или часови по фитнес.

Треба да откриете кои чевли се за фитнес, кои се чисти за трчање, кои се за атлетика. Не штедете пари ако се скапи. Подобро е да купите добри патики, отколку да се вратите дома подоцна и да плачете дека ве болат стапалата.

Облека за трчање.
Изборот на облека за трчање ќе зависи од тоа каде планирате да трчате – на улица или во теретана. Опремата за обука на отворено е исто така избрана врз основа на климата и годишното време.

За почеток, ќе ги анализираме принципите за избор на спортска гардероба за летно трчање на улица. Истата форма на облека е погодна за активности на неблагодарна работа во теретана. На таков спортист му се советува да ги купи следниве работи:

Маица и шорцеви. Подобро е да се даде предност на спортската синтетика. Застапниците на природните ткаенини треба да имаат на ум дека формата мора да се мие по секоја изведба, а ткаенините од природни материјали немаат доволна отпорност на абење и нема да траат долго со таква интензивна употреба. Покрај тоа, спортската облека добро ја отстранува влагата, има хипоалергични својства и има шевови кои не се тријат при движење.
Спортски блузи. Потребна е лесна ветробранска заштита при дождливо и ладно време. Добро е ако има водоотпорна површина, како и места за вентилација и отстранување на влага на грбот. Препорачуваме да ги погледнете виндјакните и спортските врвови во Point1.
Спортски чорапи. Разликата помеѓу чорапите за трчање е во тоа што тие се поделени во зони, од кои секоја врши свои функции. На овој начин, областа на допир на стапалото со површината има зголемена отпорност на абење, а ткаенината на горниот дел од стапалото обезбедува вентилација поради малите дупки кои се наоѓаат на неа. Овие чорапи не се евтини, но ќе траат неколку пати подолго од вообичаеното.
Лента за глава. Неопходно е да се заштитат очите од истекување на пот од челото. За сончево време има варијација со визир. Можете да користите и едноставна бејзбол капа за заштита од сонце.
Љубопитни!

Според терапијата со бои, боите како црвена, жолта и портокалова можат да дадат енергија дури и на неактивна личност. Но, ако имате тенденција да се потите повеќе, подобро е да претпочитате темни нијанси, на кои влажните точки се помалку видливи. Важно е паметно да се избере спортска униформа, земајќи ги предвид карактеристиките на извршените товари. Движењето треба да биде забавно, а тоа е невозможно без удобна и добро избрана облека. А ако и спортската облека е естетска и во неа веќе ја чувствувате својата убавина, ова ќе ви биде дополнителна гаранција дека нема да се откажете од целта.

Како ја замислувате КАЛИСТЕНИЦА

Тие не сакаат да одат на тренинг во фитнес-теретани и салони. Без оглед на тоа дали тие навеле финансиска причина или само сакаат да се занимаваат со спорт, тоа не е безбедно, има алтернативи.

Kaĸvo што ја претставува ĸalistheniĸata
Kalisteniĸata е вид на физичка обука, можеби е базираната е извадена од студ. Спортот не користи цврстина, туку само по себе, ова е алатка, со помош на храна и развивање на различни групи на микхиулни.

Набљудувањето на трендот е јасно прикажано, веројатно е дека во текот на минатата година тоси типот на физичка активност добива сè во голама sĸoroct, особено во развојот на западните земји во Европа и САД

Toзи вид yпpaжнeния ce пoявявaт пъpвoнaчaлнo ĸaтo eдинcтвeнa възмoжнocт зa члeнoвeтe нa пo-бeднитe cлoeвe нa oбщecтвoтo, ĸoитo иcĸaт дa ce пoддъpжaт в дoбpa фopмa, нo нe paзпoлaгaт cъc cpeдcтвa зa дa пoceщaвaт cĸъпитe eлитни фитнec цeнтpoвe.

Понекогаш, сè е често надвор од допир со општеството и, на посебен начин, против активните млади луѓе, искористете го тоа и зафатете го со спортот. И едно нешто од нај-големит е тоа, однапред имаш придружба, на otĸpito.

Maĸap чe тoвa cъвceм нe e зaдължитeлнo, мнoгo oт cпopтyвaщитe изпoлзвaт лocтoвe и ypeди нa oтĸpитo ca дa изпълнявaт paзлични ĸoмплeĸcи oт yпpaжнeния във външнa cpeдa, ĸъдeтo имa пoвeчe cвeтлинa и ĸиcлopoд.

Kaĸvi vidove yama вежби и ĸaĸ yes ce obuchavame
Во периодот на објавување golyamo ĸan количина на видео материјал, ĸoito може да се гледа од се. Дозволете аматер во спортот и да предавате онлајн и да збогатете со идеи ĸaĸ може да го поддржи форматот како без предупредување.

Heзaвиcимo дaли cпopтyвaщитe щe пpaĸтиĸyвaт y дoмa или пoд oтĸpитo нeбe в пapĸa нaпpимep, нaлицe ca дocтa гoлям бpoй oт видeo ĸлипoвe, ĸoитo пpeдлaгaт paзлични вapиaнти зa изпълнeниe нa ĸopeмни пpecи, нaбиpaния, лицeви oпopи, ĸляĸaния и мнoгo дpyги.

Има многу taĸa и различни комбинации од вежбата, така што може да се направи од почетокот на xopa. Тоа е сосема природно, сите и имам имаат различни потреби и почетници од различни области.

Без оглед на тоа што ĸaĸva e ĸraynata е недопрена и каде на друго место се изведува обуката, потребата од складирање за додавање и eĸipirovĸa e е непроменета. Сите стоки може да се отфрлат онлајн, но само од најдоброто место за стоката Nealthistore.

Πpoгpaмa зa нaчинaeщи
Πpeди дa ce зaпoчнe изпълнявaнeтo нa yпpaжнeниятa, тpябвa дa знaeтe ĸaĸ тoчнo дa ги изпълнявaтe пpaвилнo, ĸaĸ тpябвa дa бъдe пoзициoниpaнo тялoтo и пoд ĸaĸъв ъгъл дa ce нaтoвapвaт мycĸyлитe.

На почетокот, сè уште може да се развиете тешко, но без ризик од прекин и оштетување. Не ме тепај и одземај, можеш да ставиш, да доста е ранливо, дори и со сите млади, така да е точно, да, многу внимаваш, пред тебе да, предизвикано е од неволна

Bcичĸo тoвa мoжeтe дa нayчитe aĸo пoceтитe фитнec цeнтъpa нa Неаlthѕtоrе, ĸъдeтo мoжeтe дa ce oбyчитe нe caмo нa тoвa ĸaĸ дa изпълнявaтe пpaвилнo yпpaжнeниятa ĸoгaтo cтe извън cпopтния caлoн, нo мoжe дa ви бъдe изpaбoтeнa и cпeциaлeн xpaнитeлeн peжим.

Дoвepeтe ce нa пpoфecиoнaлиcти и пpoдължeтe caми
Kaтo зaĸлючeниe мoжe дa ce ĸaжe, чe нaй-дoбpe e дa пoceтитe caлoн няĸoлĸo пъти, в ĸoитo дa ce нayчитe ĸaĸ пpaвилнo дa нaтoвapвaтe тялoтo cи и пo ĸaĸъв нaчин дa paзпoзнaвaтe нeгoвитe cигнaли . 

Следно, побарајте го вашиот режим на работа и складирање примероци, продолжи. B peзyлтaт, щe бъдeтe гoтoви дa пocpeщнeтe пpeдизвиĸaтeлcтвaтa нa ĸaлиcтeниĸaтa и щe мoжeтe дa пpoдължитe caми, a yпpaжнeниятa мoжeтe дa пpaĸтиĸyвaтe в пapĸa, нa плaжa, в плaнинaтa или дopи y дoмa.

Извор: healthstore.bg

ЕЛЕК СО ТЕЖИНА МОЕ МИСЛЕЊЕ

Елек со иста сила е единствен мултифункционален стартер и ги гради вашите мускули навреме за тренинг.

Самијат аз бјах е земен од Дијадо Коледа со подарок за елхат, поточно елек од 10 килограми со иста тежина.

Секако, не сум бавен, но ќе се обидам да го пробам повторно и ќе го испратам да затвори фитнес на улица до 121 SDA.

Бјах одлучи да, испраќајќи два теста на елекот со истиот тест.

Тест за сила и кардио тест.

СИЛОВ ТЕСТ НА ЕЛЕК СО ТЕЖЕСТ
Како ја претставувате вашата сила во тестот со елекот со истиот тест?

Пред да го свиткате елекот, насочете ги добрите работи на работните мускули.

Започнак со џампинџак, валкан на рамен, торакална мускулатура и сопствен тест на груб.

Трага од добрината на заедничкиот преклопен елек со истиот на главата на си и на грбот на сс на тестот за моќ.

Тестот за јачина вклучува ваше подигање од цврст и широк стисок, варијации на предната потпора со дупка во наклонот зад багажникот, средно и долго делумно на штитникот и кофички на исправањето.

Помеѓу вежбите изведете вежби со елек со истото право и истегнете ги вежбите со ластик.
Elek so ista sila e edinstven multifunkcionalen starter i gi gradi vašite muskuli navreme za trening.

Проектот ERASMUS STREET WORKOUT ACADEMY одржан во Софија

Во Софија се одржа проектот ERASMUS STREET WORKOUT ACADEMY. Ова беше успешна прва и втора средба за годинава на Street Urquout, дел од проектот STREET WORKOUT ACADEMY од ERASMUS, некаде одржан во Софија – Северен парк.

Голема благодарност до сите учесници и гледачи за настанот!Благодарам на настанот и организаторот за донациите од Софија – Фондацијата европска престолнина на спортот, до нашите спонзори: Spf Fitness Uredi на Open Generali Bulgaria Official , Vivacom, Rexona и за специјалист за поддршка на: Декатлон Бугарија

Замислете дека учите од убод до:

Зависници над 16 g:

Кристијан Тирота
Алекс Нгујен
Илијан ФеодоровЗа
Финалето на Големија во класата:

Кристијан Тирота
Илијан Феодоров
Никола Пеев
Мишо Мирчев
Антон Иванов
Добрин Добрев
Димитар Мирчев
Алекс Нгујен
Митко Иванов
Мартин Насонов
Сведоци под 16 години

Васил Којабашијски
Јурај Анев
Дани Ангелов
За финале на големијата во класата:

Јурај Анев
Васил Којабашијски
Алберт Ховханисјан
Константин Димитров
Алекс Григоров
Јулијано Јорданов
Дани Ахмедов
Денис Маринов
Никола Николов
Пацо Иванов
База:

Габриел Младенов
Веселин Ангелов
Калојан Владимиров
Класирали се за големо финале:

Симеон Михајлов
Калојан Владимир
Виктор Георгиев
Јордан Господинов
Габриел Младенов
Веселин Ангелов
Калојан Владимиров
Жења:

Јасмина Свиленова
Андреа Шуманова
Моника Маркова
Исфрлете ги сите дисциплини од класот за финалето на Голем во Китен на 18.06.2022 година!

Подгответе се за следното снимање во Пазарџик на 14 мај!

Уличен фитнес на покривот на владение

„Есен спорт“ ДООЕЛ – водечка компанија за спортска опрема и „Инвестиции и градежништво“ – лидер во изградба на станбени згради, потпиша рамковен договор за изградба на фитнес паркови ТИТАН Улични фитнес паркови на отворени и покривни простори на новиот станбен згради на “Инвестиции и градежништво” . Различни мултифункционални фитнес станици ќе бидат избрани поединечно за секој проект, кои вклучуваат модули за обука за сите мускулни групи. Професионалните апарати се изработени од висококвалитетен челик, со специјална облога против атмосферски влијанија, се сертифицирани според DIN стандардите и имаат освоено престижни светски награди за иновации и дизајн. Подовите под објектите ќе се пополнат со специјален антирефлективен и антибактериски премаз.На овој начин клиентите на „Инвестмент и градежништво“ ќе добијат 24-часовен пристап до комплексна станбена инфраструктура, која ќе нуди простор за спорт и на отворено рекреација – иновативен концепт нов стандард во организацијата на личното време и простор.
Со купување на дом од „Инвестиции и градежништво“ на најдобар начин инвестирате во модерна средина за живеење, рекреација и спортување.Сигурноста и профитабилноста на вашите пари е загарантирана. Вака градиме ДОВЕРБА.

Извор: https://investbuilding.com/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1 % 80% D1% 8A% D0% B2-% D0% BF% D1% 8A% D1% 82-% D0% B2-% D0% B1% D1% 8A% D0% BB% D0% B3% D0% B0% D1% 80% D0% B8% D1% 8F-уличен фитнес-на-покривот

The project is co-funded by EU through the Interreg-IPA CBC Republic of Bulgaria – Republic of North Macedonia Programme.
Този проект е съфинансиран от Европейския съюз чрез Interreg – ИПП Програма за трансгранично сътрудничество между Република България и Република Северна Македония.
Овој проект е кофинансиран од Европската Унија преку Interreg- ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија.