Неодамна, не само во големите градови, туку и во малите населени места се забележани капацитети за обука на отворено. Ова е прекрасно, мора да се согласите со нас.

Уличниот фитнес е од голем интерес и сигурни сме дека наскоро ќе започнете со тренинзи.

Уличниот фитнес може да се користи во секоја сезона, се додека сте мотивирани.

Тренингот во секое време од годината е одлична иницијатива и за кондицијата и за здравјето. За жал, часовите може да бидат придружени со непријатност, па дури и да му наштетат на вашето здравје. Ви кажуваме како правилно да се подготвите за теретана или трчање, така што товарот е ефикасен и не предизвикува штета.

Облека за фитнес на улица
Облеката треба да биде специјализирана, така што секогаш треба однапред да дознаете во каква форма е најдобро да се справите со избраниот тип на товар. Оптимално е обликот да не е премногу тесен, но не премногу лабав – аспираторите само ќе се мешаат за време на процесот на обука. Покрај тоа, не треба да купувате работи со декор, како што се патентите и прицврстувачите, кои може случајно да се закачат на симулаторот и да предизвикаат повреда.

Избор на квалитетна облека за уличен фитнес има во списанието Point1. Иако сите купувачи не реагираат позитивно на наметливите продавачи (и ние добро ги разбираме), во спортска продавница со искусни професионалци кои го познаваат опсегот, ќе ви биде многу полесно да го направите вистинскиот избор. Покрај тоа, во повеќето случаи тие се подобро разбрани и точно знаат што може да биде корисно во вашиот тренинг.

Спортски чевли – патики
Се чини дека нема ништо тешко во купувањето патики, но не секој ја разбира вистинската закана по здравјето при изборот на погрешни чевли. Особено ако одлучите да трчате на лента за трчање. И колку и да изгледаат „спортски“ патики, тие навистина можат да го зголемат ризикот од повреда. Да ги оставиме за секојдневни визии и да ги избереме вистинските работи кои правилно го распределуваат товарот на нозете. Изборот ќе зависи и од природата на товарот: дали одите во теретана, џогирање или часови по фитнес.

Треба да откриете кои чевли се за фитнес, кои се чисти за трчање, кои се за атлетика. Не штедете пари ако се скапи. Подобро е да купите добри патики, отколку да се вратите дома подоцна и да плачете дека ве болат стапалата.

Облека за трчање.
Изборот на облека за трчање ќе зависи од тоа каде планирате да трчате – на улица или во теретана. Опремата за обука на отворено е исто така избрана врз основа на климата и годишното време.

За почеток, ќе ги анализираме принципите за избор на спортска гардероба за летно трчање на улица. Истата форма на облека е погодна за активности на неблагодарна работа во теретана. На таков спортист му се советува да ги купи следниве работи:

Маица и шорцеви. Подобро е да се даде предност на спортската синтетика. Застапниците на природните ткаенини треба да имаат на ум дека формата мора да се мие по секоја изведба, а ткаенините од природни материјали немаат доволна отпорност на абење и нема да траат долго со таква интензивна употреба. Покрај тоа, спортската облека добро ја отстранува влагата, има хипоалергични својства и има шевови кои не се тријат при движење.
Спортски блузи. Потребна е лесна ветробранска заштита при дождливо и ладно време. Добро е ако има водоотпорна површина, како и места за вентилација и отстранување на влага на грбот. Препорачуваме да ги погледнете виндјакните и спортските врвови во Point1.
Спортски чорапи. Разликата помеѓу чорапите за трчање е во тоа што тие се поделени во зони, од кои секоја врши свои функции. На овој начин, областа на допир на стапалото со површината има зголемена отпорност на абење, а ткаенината на горниот дел од стапалото обезбедува вентилација поради малите дупки кои се наоѓаат на неа. Овие чорапи не се евтини, но ќе траат неколку пати подолго од вообичаеното.
Лента за глава. Неопходно е да се заштитат очите од истекување на пот од челото. За сончево време има варијација со визир. Можете да користите и едноставна бејзбол капа за заштита од сонце.
Љубопитни!

Според терапијата со бои, боите како црвена, жолта и портокалова можат да дадат енергија дури и на неактивна личност. Но, ако имате тенденција да се потите повеќе, подобро е да претпочитате темни нијанси, на кои влажните точки се помалку видливи. Важно е паметно да се избере спортска униформа, земајќи ги предвид карактеристиките на извршените товари. Движењето треба да биде забавно, а тоа е невозможно без удобна и добро избрана облека. А ако и спортската облека е естетска и во неа веќе ја чувствувате својата убавина, ова ќе ви биде дополнителна гаранција дека нема да се откажете од целта.

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

The project is co-funded by EU through the Interreg-IPA CBC Republic of Bulgaria – Republic of North Macedonia Programme.
Този проект е съфинансиран от Европейския съюз чрез Interreg – ИПП Програма за трансгранично сътрудничество между Република България и Република Северна Македония.
Овој проект е кофинансиран од Европската Унија преку Interreg- ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија.