Како да направите домашна теретана – инвентар и опрема за обука во стан или куќа
Одлучете за целта на часовите
Ако сакате да ослабете и да ја подобрите издржливоста, тогаш директниот пат до кардио е неблагодарна работа, стационарен велосипед, платформа за чекор, елипса.Ако треба да ги пумпате мускулите, тогаш земете тегови, тегови, хоризонтална лента, фитнес ленти и други слични опрема.Целта е – флексибилност и истегнување, доволно е да купите мат, фитбол (голема еластична топка) и на пример специјални ремени за истегнување.

Најдете ја вистинската соба
Целта е јасна, сега треба да откриете во која просторија и во која област сакате да ја поставите вашата спортска опрема. Важно е просторот да е безбеден: во близина не треба да има кревки предмети, опремата за вежбање не треба да ги блокира премините и излезите, а исто така да се меша со членовите на домаќинството.

Ако е можно да се избере посебен агол каде што ќе се постави шведскиот ѕид и ќе лежи опремата, тоа е одлично. Ако не постои таква опција, тогаш размислете за мобилните степери или ленти за трчање кои лесно може да се отстранат под креветот после тренинг. За спортување дома, не треба да креирате аналог на салата со кросовер и машина Смит – онаа каде што секој сака да клеча со мрена.

Изберете симулатори
Во моментов на пазарот има изобилство домашна фитнес опрема, па ако сте почетник, ризикувате да купите нешто погрешно. Во овој случај, можете лесно да го решите проблемот: не купувајте ништо, туку изнајмувајте или позајмувајте од пријател, бодибилдер. Така, во пракса можете да проверите дали овој симулатор е вистинскиот за вас, дали ви се допаѓа и што е најважно дали имате доволно мотивација за домашни спортови.

Само почнете
Понекогаш тегови и постелнина се доволни за да започнете. Но, дури и кон изборот на тегови мора да се пристапи одговорно. Премногу светлина нема да го даде посакуваниот ефект и ќе биде губење пари. Спротивно на тоа, тешките може да доведат до исчашувања и истегнувања. За да ја пронајдете вистинската тежина, експертите препорачуваат да направите околу 20 повторувања на една вежба и да дознаете која тежина е поудобна за вас: кога има напнатост, но нема напнатост. И постепено во процесот на тренирање ја зголемувајте оваа тежина за 5-10%.

Истото е и со изборот на фитнес подлога која дефинитивно ќе ви биде корисна. Тој не само што обезбедува удобност при вежбање, туку е одговорен и за безбедноста: дава стабилност и спречува лизгање. Најдобро е да изберете душек врз основа на вашата активност. На пример, за активности на отворено вреди да се земе тепих со подебел капак, за куќа е погодна дебелина од 4 мм. Изборот на мат материјал е поиндивидуална работа. Дури и наједноставната изолациона (полиетиленска пена) подлога ќе биде погодна за повеќето спортски активности. Но, ако сакате да добиете максимална удобност, тогаш треба да обрнете внимание на гумата: таа е попријатна на допир и воопшто не се лизга.

Извор: https://zasporta.com/kak-da-si-napravim-domashen-fitnes-inventar-i-oborudvane-za-trenirovki-v-apartament-ili-kushcha/

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

The project is co-funded by EU through the Interreg-IPA CBC Republic of Bulgaria – Republic of North Macedonia Programme.
Този проект е съфинансиран от Европейския съюз чрез Interreg – ИПП Програма за трансгранично сътрудничество между Република България и Република Северна Македония.
Овој проект е кофинансиран од Европската Унија преку Interreg- ИПА Програмата за прекугранична соработка меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија.